Всі права захищені. АВБУ 2007-2010 рік. Використанні матеріалів тільки з дозволу авторів avbu@ukr.net
Литовка Володимира Вікторовича
м. Ромни, Сумської області, ЗОШ №5

Розвиток заповідної справи - Європейський вибір України

У лютому цього року у Міністерстві охорони навколишнього природного середовища відбувся другий національний семінар щодо впровадження спільної програми Ради Європи та Європейської комісії " Підтримка в реалізації Програми розвитку природно-заповідних територій Конвенції про біологічне різноманіття у країнах східного регіону Європейської політики сусідства та Росії: продовження реалізації принципів програми ЄС "Natura 2000" у рамках Смарагдової мережі".
Два дні провідні експерти національної академії наук України, фахівці профільного міністерства, біологи. Вони звітували про зроблену роботу, обговорювали подальші шляхи вирішення завдань, які пропонує нам комісія Ради Європи.
У роботі семінару брали участь: містер Ханс Райн - начальник Операційного сектора Європейської комісії в Україні, містер Олександр Павліченко - директор бюро інформації Ради Європи в Україні, Марк  Рукартс - міжнародний експерт від Ради Європи та інші зарубіжні гості.
Присутні з тривогою відзначили, що видове різноманіття в Україні невпинно скорочується. Так у червні 2009 року в Україні налічувалося 67 видів рослин які внесено в додатки Бернської конвенції. Всього за 8 місяців зникли 4 види рослин.
Останнього осетра атлантичного виловили  в Чорному морі грузинські браконьєри у 2000 році. Із тих пір про цей вид прохідних риб ніхто не чув.
Україна має зобов'язання та несе відповідальність як європейська держава по ідентифікації і збереженню видів, яким загрожує небезпека. З 146 запланованих об'єктів природно-заповідного фонду України вже обстежено 102. Робота продовжується, працюють експерти. Але цього недостатньо. Територія нашої держави дуже велика, а заповідні території займають всього 4% її площі. Тому фахівці національної академії наук України запрошують усі екологічні, природоохоронні структури, фахівців, учителів природничих дисциплін, усіх небайдужих до природи, надати посильну допомогу по виявленню та ідентифікації видів, яким загрожує небезпека (Європейський Червоний список, додатки Бернської та Боннської конвенцій, Червона книга України, Зелена книга України, види, що внесено до обласних Червоних списків). Цю інформацію можна знайти в електронному вигляді на  сайті http://pryroda.in.ua .
Третє видання Червоної книги України (на превеликий жаль) поповнилося десятками нових видів рослин, тварин, грибів. Єдиним позитивним фактом у цьому є те, що багато з них стали спільними для Європейського Союзу та України в плані ідентифікації, збереження, охорони.
Тільки разом, спільними зусиллями можна зберегти видове різноманіття для нащадків. Це один із найблагородніших напрямків руху України в Європу, бо вона (Європа) наш спільний дім.

                                                                                                                                                                                                                            Володимир Литовка                            Повернутись на авторську сторінку

Всеукраїнська громадська організація
Асоціація  вчителів біології України

За радісне й успішне навчання!
Вчителям біології