Всі права захищені. АВБУ 2007-2010 рік. Використанні матеріалів тільки з дозволу авторів avbu@ukr.net
Литовка Володимира Вікторовича
м. Ромни, Сумської області, ЗОШ №5

Невербальні засоби педагогічної техніки на уроках біології

            Не хлібом єдиним живе людина. Цей вислів давно вже став аксіомою. Адже людина є істотою соціальною. Тому духовний світ її тісно пов’язаний з навчально-виховним процесом. Керування колективом та окремими суб’єктами навчання із застосуванням невербальних засобів педагогічної техніки є найвищою, найскладнішою функцією педагога. Доцільним та раціональним воно може бути в двох випадках: на уроках у природі та на уроках в класі.

           Невербальне керування або, в перекладі, несловесне керування полягає в тому, що основний навчальний об’єм інформації передається учителем за допомогою голосу, а сприймається учнями за допомогою слухового та зорового аналізаторів. Деяка частина інформації засвоюється дитиною на підсвідомому рівні. Це відбувається завдяки існуванню енергетично-інформаційному полю класу. Сприймання інформаційного потоку  здійснюється тільки завдяки динамічності, емоційності учителя зовнішнім ознакам його організму, стану одягу, здоров’я, навіть запаху (запах учителя сприймається дітьми на підсвідомому рівні, і чим більше він відрізняється від власного запаху дитини, тим краще клас сприймає учителя, тим ефективніший процес навчання).

І. Спосіб невербального навчання.

           Він найбільш ефективний та екзотичний. Деяка частина навчальної програми з біології забезпечується проведенням уроків у природі, поза класною кімнатою. Тут учителем виступає сама природа, яка діє на всі аналізатори дітей у комплексі, як широка гама кольорів, симфонія звуків вітру, листя, птахів, комах та ін. Свій вплив чинить також букет різних запахів рослин, процесів гниття, вологість повітря, наявність хмар чи сонця, багато інших кліматичних чинників. Не останнє значення на уроці в природі має рельєф поверхні ділянки, де проводиться навчальний процес. Наприклад, перебування дітей у долині, балці пригнічує широту мислення та уяву школярів, але й навчає способам уникнення психологічного та фізичного дискомфорту. Урок на пагорбі, коли видно відкритий горизонт, дає відчуття сили над природою і  одночасно можливості кращого розуміння її складності та необхідність вивчення. Невербальне навчання в природі – це сьогодні незайманий пласт у методиці викладання біології і тому  потребує глибокого дослідження.

ІІ. Спосіб невербального навчання.

           Для вчителів інших фахів більш близьким та зрозумілим буде невербальне навчання в класі на уроці. На мій погляд, не існує стандартних правил невербального спілкування на уроці, бо немає двох однакових учителів, учнів, класів. Закономірності невербального спілкування здебільшого інтуїтивні.

           Так, до зовнішнього вигляду вчителя дуже багато вимог, і вони специфічні та індивідуальні (строгий, підібраний з особливою гамою кольорів одяг, жести, інтонація голосу, міміка (у педагогічному закладі  навчають  заходячи до класу та вітатися п’ятнадцятьма варіантами інтонації голосу) тощо.

           Є і особливі деталі: одягати нову краватку (якщо вчитель чоловічої статі) кожен день, регулярно поновлювати одяг, на одязі є символ, що інтригує, привертає увагу, особливий наручний годинник, обручка, навіть кулькова ручка не має бути стандартною. І це все в рухах, жестах, динамічно, але без крайнощів. Строгість і посмішка у поєднанні, створюють особливі умови для навчання. Тільки вчитель повинен створювати всі ситуації на уроці та їх прогнозувати. Дії вчителя повинні бути нестандартними, швидкими, щоб дитина не могла передбачити, яке слово наставник скаже далі, у який бік класу почне рухатися, коли жестикулюватиме та яка буде тональність голосу. Головне не втрачати зв’язку з класом та матеріалом уроку, що розглядається.

           На будь-якому етапі уроку можливо використовувати музичний супровід. Аудіозапис комп’ютерної, „космічної” музики найкраще сприймається сучасними дітьми, але можливе використання класичної музики (П. Чайковський „Пори року”).

           Запис гасла на класній дошці теж має неабиякий вплив на свідомість вихованців. Він розміщується на видному місці дошки замість слів „Класна робота” та зберігається до кінця уроку. Це може бути:

Люби і бережи природу – колиску нашу!

Здоров’я – найвище благо!

Немає нічого важливішого за здоров’я!

Оформлення робочого місця вчителя теж має невербальний вплив. Усе залежить від фантазії педагога:

а)  композиція з природного матеріалу;

б)  сухий букет невеликих розмірів;

в)  жива кімнатна квітуча рослина.

           Отже, невербальних засобів педагогічної техніки можна застосувати дуже багато. Вони є невід’ємною частиною навчально-виховного процесу, що доповнює педагогічний арсенал учителя та активізує пізнання дитиною навколишнього світу.

Повернутись на авторську сторінку
Всеукраїнська громадська організація
Асоціація  вчителів біології України

За радісне й успішне навчання!
Вчителям біології